FINSKÁ LITINOVÁ DVÍŘKA HTT PISLA

Zapytaj o produkt

HTT DESIGN je skupina produktů firmy PISLA jako jsou kamnová dvířka, dvířka trouby, popelová dvířka, boxy na popel, varné desky, rošty, platy, čistící a vymetací dvířka, ochranné podlahové skla a listy, teploměry a krbové sady nářadí.

Nabízíme Vám litinová dvířka v různých provedeních a rozměrech. Kuchyňská litinová dvířka jsou lehčí konstrukce oproti těžším masivním typům kamnových litinových dvířek.

Litinové pece určené k zazdění doplňuje nabídka samostatných pecových dvířek. Dvířka pecová, popelníková, ohnišťová, kompletní kamnové štíty z litiny jsou v naší nabídce v různých dekorech.

Dvířka se zabudovávají do kamen, sporáků a zahradních krbů. Popelníková dvířka jsou vhodná také do udírny.

Čisté tvary nových designových modelů HTT DESIGN potěší už při pohledu a obstojí ve zkoušce s časem.

Dvířka HTT DESIGN jsou litinová s ohnivzdorným sklem. U dvířek se používá patentovaný systém proudění vzduchu, který podporuje čisté spalování. Proud vzduchu ofukuje sklo z vnitřní strany, a sklo se tak udržuje čisté. Dvířka HTT DESIGN se otevírají a zavírají snadno a bezhlučně.

Velká prosklená dvířka vytváří hřejivou atmosféru a umožňují kochat se ohněm v celé jeho kráse. Proudy vzduchu ofukují sklo z vnitřní strany, sklo tedy zůstává průzračně čisté. Křídla dvířek se otevírají snadno a bezhlučně.

Proč naše dvířka?

Tradiční metoda, která je používaná ve většině sléváren, je odlévání z pánve. Litina se nalévá do formy, a jakmile zatvrdne, je dále zpracovávaná a expandována.

Výrobky PISLA jsou však odlévány pod tlakem do formy, a tím jsou odlitky velmi kvalitní. Proto se u této metody nevyskytují jevy jako nedolité (nevytvarované) kusy nebo nerovnoměrně široké stěny dvířek, které mají zásadní význam při jejich užívání v důsledku expanze a chlazení litiny.

Moderní zděná topidla mají své tradiční historické centrum ve Skandinávii, zejména ve Finsku, odkud pochází dnes vůbec nejoblíbenější typ konstrukce - tzv. finský krb s dvoukomorovým spalováním a dvojicí zvratných tahů zahřívajících celý plášť i obě spalovací komory. Tato topidla tam mají takovou tradici a trvalou oblibu, že jsou dodnes vůbec nejpoužívanějším otopným systémem u novostaveb rodinných domů - populárních finských borovicových srubů. 

Jak se staví dnes? Buďto tradičně - tedy celé topidlo většinou z běžných šamotových a obyčejných cihel, v případně zájmu zákazníka i z dalších tradičních i moderních materiálů. Kvalita provedeni i spalování je pak přímo závislá na erudici a zkušenostech řemeslníka, kterému stavbu svěříte. Pokud zákazník nechce bazírovat na 100% ruční práci a přitom si ponechat možnost topidla postaveného namíru svému interiéru, zvolí pravděpodobně stavbu s použitím hotového jádra z prefabrikovaných šamotových nebo žárobetonových dílů. Je tak zajištěna kontrolovaná kvalita tepelně nejnamáhanějších částí, dobrá funkčnost díky optimální konstrukci a rychlá a snadná stavba na místě.

Jaký je ale vlastně rozdíl mezi Finským krbem a tradičními kachlovými kamny, která stavěly a staví celé generace našich kamnářů? Hlavní jsou dva: konstrukce topidla - klasická kachlová kamna mají samonosnou stěnu vyzděnou z dráty stažených kachlů, zevnitř vyfutrovanou a vymazanou na ochranu proti žáru, která se díky staletí zdokonalované konstrukci dokáže bez poškození roztahovat a smršfovat tak, jak se topidlo zahřívá a chladne.

Finský krb je naproti tomu tradičně dvouplášfový, s maximálně odolným žáruvzdorným jádrem a dilatačně odděleným vnějším pláštěm, což umožňuje jeho provedení z mnoha různých materiálů. Historie vývoje (palivo a schopnost akumulace) - zatímco kachlová kamna se od svého prapředka, alpské pece spíše vzdalovala směrem k lehčím a pružnějším topidlům na stáložárné odhořívání uhlí ve zděných interiérech, finský krb je stále masivní akumulační topidlo na intenzivní dávkové spalování dřeva v teplejších dřevostavbách.

Právě tyto vlastnosti - schopnost akumulovat velké množství tepla a použití ekologického paliva (biomasy) vedly k jeho současné renesanci, protože se výborně hodí do moderních, dobře izolovaných rodinných domů. Protože dnes respektují hlavní zákonitosti hospodárného a ekologicky šetrného spalování dřeva všechna kvalitní moderní akumulační topidla, dochází k v historii kamnářství doposud nevídanému prolínání konstrukcí a technik, takže typické rysy finského krbu (např. oddělený vnější plášf) můžete najít u značkových kachlových kamen, stejně jako může být šamotové jádro typické finské konstrukce obestavěno odlehčeným kachlovým pláštěm.

Co však na finských krbech je a stále bude fascinující, je fakt, že s technologií starou několik staletí dosahují naprosto špičkových výsledků jak co do účinnosti, tak ohledně šetrnosti k životnímu prostředí. Navíc samotná konstrukce topidla zaručuje jeho vysokou životnost a téměř úplnou recyklovatel-nost (pokud jej necháte postavit bez cementových pojidel, tedy na kamnářskou hlínu a tradiční šamotovou mazaninu), mohou ho vaši vnuci bez problémů rozebrat a přestavět podle svého.